Last edited by s.n.
04.07.2021 | History

2 edition of Gruaja ne shoqerine shqipetare dje dhe sot found in the catalog.

Gruaja ne shoqerine shqipetare dje dhe sot

materialy Mezhdunarodnoĭ nauchnoĭ konferent︠s︡ii (Moskva, 30 senti︠a︡bri︠a︡--3 okti︠a︡bri︠a︡ 2014 g.)

 • 1124 Want to read
 • 1045 Currently reading

Published by Administrator in s.n.

  Places:
 • United States
  • Subjects:
  • s.n.


   • Download Gruaja ne shoqerine shqipetare dje dhe sot Book Epub or Pdf Free, Gruaja ne shoqerine shqipetare dje dhe sot, Online Books Download Gruaja ne shoqerine shqipetare dje dhe sot Free, Book Free Reading Gruaja ne shoqerine shqipetare dje dhe sot Online, You are free and without need to spend extra money (PDF, epub) format You can Download this book here. Click on the download link below to get Gruaja ne shoqerine shqipetare dje dhe sot book in PDF or epub free.

   • nodata

    Statements.n.
    Publisherss.n.
    Classifications
    LC Classifications1968
    The Physical Object
    Paginationxvi, 124 p. :
    Number of Pages94
    ID Numbers
    ISBN 10nodata
    Series
    1nodata
    2
    3

    nodata File Size: 5MB.


Share this book
You might also like

Gruaja ne shoqerine shqipetare dje dhe sot by s.n. Download PDF EPUB FB2


Lirite dhe te drejtate e gruas sidomos ku me shume e ku me pak vazhdojne te shkilen, neperkemben e dhunohen edhe sot nga shtete dhe regjime te ndryshme ne bote. per lirite, te drejtat, per barazine dhe per poziten e gruas ne shoqeri. Ne shume vende dhe shoqeri nuk jane as burrat me mire.

Per rrethanat shoqerore dhe historike ne te clate lindi kjo Date nuk po shkruaj, sepse te gjithe i dine, por po i "harrojne" ato dhe karakterin e kesaj Date. Prandaj, desha te them qe 8 Marsi nuk eshte Dite per urime e pergezime, por Dite reflektimi, debati dhe veprimtarish pse jo edhe Dite proteste kur duhet.

Analiza e metejshme e permbajtjes se formes se familjes shqiptare pergjate shekullit te XX-te te realizuar nga diktatori tregon menyren se si eshte permbysur nje realitet dhe se si eshte shpikur nje krim. Lirite, te drejtate dhe barazia e gruas nuk eshte fort e kenaqshme as ne shoqerine shqiptare.

Zani i Naltë

Vini re se si eshte realizuar fillimisht ky proces ne fushen e propogandes e paraqitur si lufte klasash.

Pikerisht kjo e fundit eshte mbajtur e pa deklaruar edhe pse perbente thelbin e familjes qytetare shqiptare. Mijera gra shqiptare, pa vrare mendjen fare per lirite, te drejtate dhe poziten e tyre ne shoqeri, ia mesyjne salloneve te bukurise per t'u rregulluar dhe per t'u bere gati per ahengjet qe organizohen gjate kesaj dite me muzike dhe kengetare e kengetare te paguara shtrenjte per muziken dhe te kenduarit e tyre shpeshhere nene cdo nivel artistik.!

Kjo Dite lindi si rezultat i perpjekjeve te gruas per me shume te drejta dhe per me shume barazi si qenie njerezore, shoqerore, politike.